Антоніо Шнейдер - перший науковий краєзнавець Буська

 

Антоніо Шнейдер - перший науковий краєзнавець Буська

Біографічний нарисАнтоніо Шнейдер (*12.06.1825 - +25.02.1980)

Народився 12 червня 1825 року на Жовківщині в сім’ї колишнього капрала гусарів, який походив з Баварії.
Брав участь в Революції 1848 року на території Угорщини. У 1849 році був на три роки ув’язнений в австрійській тюрмі Куфштейн.
У 1858 році переселяється до Львова, де починає займатись науковим краєзнавством. У львівській «Літературній газеті» в 1866 році друкує серію матеріалів «Міста і містечка в Галичині». Серед цих матеріалів була і краєзнавча праця «Місто Буськ, Венеція польська»(№45-48). Виступає одним з ініціаторів спорудження пам’ятника Люблінській Унії і випуску першого путівника по Львову.
Планує випустити «Енциклопедію з краєзнавства Галичини», але 25 лютого 1880 року, підірване нездійсненними планами,його життя трагічно обривається

_____________________________________________________________

Про Антонія Шнайдера .

Антоній Юліан Шнайдер користувався псевдонімами A.S.. A.J.S.. A.Sartoriusz . Був колекціонером, істориком–регіоналом, археологом та етнографом. Народився 12.VІ.1825р. у Вільшанці Золочівського повіту. Його батько Леопольд походив з Баварії і був капралом полку гусарів та управителем володінь у Жовкві своєї дочки Терези Водніцької. Коли Антоній мав 6 років помер його батько. В 1836 році у віці 11 років він закінчив початкову (тривіальну) школу в Буську і розпочав подальше навчання в гімназії у Львові. В 1842 році перервав науку з матеріальних причин і зайняв посаду писаря при канцелярії полку гусарів у Жовкві біля Львова. Допомагав матері та численним молодшим братам і сестрам. Під час праці писарем зацікавився старожитностями Жовкви, замку Собєського та його архівом. Це був перший імпульс до його заняття історичними дослідженнями.
В 1848 році виїхав з матір`ю і молодшими родичами до Бродів. Після отримання ним відомостей про вибух народного повстання в Угорщині (так званої «Весни народів» взяв у ньому участь як доброволець. 27 лютого 1849 року приймаючи безпосередню участь в битві був поранений, а 9 серпня 1849 року був взятий в полон і потрапив у в’язницю в Тіролю. В 1850 році звідти прийшов пішки до Бродів. Почав там працювати на посаді писаря місцевого уряду, а з 1853 року, після смерті матері, працює урядником доріг у Жовкві та бухгалтером управління доріг Белзець – Ярослав. По службових потребах часто подорожує по Галичині, що використовує для краєзнавчих і археологічно-етнографічних досліджень. У 1858 році приїхав до Львова і влаштувався на роботу урядника в домініканській школі. В 1862-1864 роках працює в адміністрації «Літературного щоденника».
Збирав давні урядові акти призначені на макулатуру в монастирях, антикваріатах і жидівських складах макулатури. Купував за свої скромні заробітки документи, статистичні матеріали, старі часописи, брошури, печаті та карти. Назбирав того так багато, що вийшло аж 28 томів впорядкованих згідно алфавіту нотаток про всі місцевості Галичини разом із Буковиною, не оминаючи найменшого присілка, гори, річки чи потоку. Повідомив про свої здобутки Краківське Наукове Товариство. Це товариство заказало йому реєстрацію надгробних написів у львівських костелах.
У 1864 році почав писати статті до «Літературного щоденника» під назвою «Міста і містечка Галичини з історичного, статистичного та топографічного погляду» (1864р. №№16-23, 41, 45-52). В 44-му номері помістив заклик до читачів про поміч в збиранні матеріалів у цій сфері. У 1865-1871 роках видав цінні матеріали у формі брошур про свої археологічно-історичні та статистичні знахідки. В 1868 році видрукував свою головну працю «Енциклопедію Галичини». Понад те Антоній Шнайдер опублікував велику кількість монографій про Львів і околиці. Його колекція займала чотири кімнати, виділених йому в будинку бібліотеки Оссолінських. Сама тільки «Енциклопедія Галичини» складалася з 210 томів.
Оцінки його праць у польській, австрійській та німецькій пресі були дуже прихильні і хвалебні. Натомість це не подобалося одному рецензенту Станіславу Кунасєвичеві, який дуже суворо оцінив науковий доробок Шнайдера і його «Енциклопедію». Закинув йому відсутність наукової методики та ініціював передачу його мозольного і тяжкого доробку, над яким він працював усе своє попереднє життя, під фахову опіку наукової інституції. Це спричинило процес Крайової Ради про вилучення зібраних матеріалів у Шнайдера на користь Академії Наук в Кракові. Знеохочений і зламаний Антоній 3 серпня 1876 року погодився на передавання своїх ціложиттєвих колекцій в Академію Наук взамін на дожиттєву пенсію, працюючи консерватором львівських архівів. Рівночасно він наново почав збирати матеріали по історії Галичини та Буковини. Назбирав того 282 папки, але ніяк не міг оббутися після знівечення планів, пов’язаних з його «Енциклопедією». Це довело його до психічної депресії і 25лютого 1880 року в Львові він пострілом з пістолета відібрав собі життя. Був самотній і ціле життя працював над своєю пристрастю – історично-етнографічно- археологічно-краєзнавчими дослідженнями.
282 нові папки зібрані в 1877-1880 роках, згідно з його останньою волею потрапили до бібліотеки Оссолінських. Тепер вони знаходяться в Бібліотеці Української Академії Наук у Львові. Натомість краківський збір «Папок Шнайдера» 1875 штук зберігається сьогодні у Вавельському Відділі Державного Архіву в Кракові. Рукопис під назвою «Місто Буськ – Венеція польська» є в Архіві Львівської Архідієцезії в Кракові по вул. Канонічній 13, видрукуваний по частинах в журналі «Літературний щоденник» у Львові в 1866 році, номери від 44 до 48 .


З польської переклав Михайло Зозуля

( з книги : Mieczyslawa Trojan - Krzynowa. «Busk». Raciborz , 2005 ; стор.367, 368 ) .Обновлен 28 фев 2012. Создан 23 мая 2009  Комментарии       
Всего 1, последний 9 лет назад
Dariusz Winnicki - d.winnicki@gorzow.org 20 окт 2010 ответить
I'm sorry but I can't write in Ukrainian and don't want to write in Polish... but I' desperatelly looking for a scan or other digital reproduction of one map from the book "Busk" . It is a map of on of the Busk district called "Niemiecki Bok" with surenames of all house owners from that distict. One on that houses has benolg to my Grand grand Father and I would like to visite that place soon and make some photos - so I would like to know which one was that.
If you may help in that matter I will be very glad .
kind regards
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
ААААААААА