Дмитро Куп"як

 

Дмитро Куп"як

Біографічний нарис, матеріалиДмитро Куп'як лідер - СБ (Служби безпеки) УПА
(*06.11.1918-+13.06.1995)

Народився Дмитро Куп'як 6 листопада 1918 року в с. Яблунівка Буського району Львівської області в селянській національно-свідомій родині.
Його юні літа проходили в ланці, де під керівництвом інструктора щоденно проводились сходини: зимою для теорій, влітку для практики націоналістичного виховання.
Дівчата мали свої ланки, хлопці були окремо. Вони обирали собі голову, заступника й секретаря.
Ними керував опікун з ОУН.
В багатьох селах так було згуртовано до 90% молоді. У кожному селі Буського району було не менше 3 членів ОУН. Таким опікунами були члени Пласту, чи Сокола. Про це згадав у споминах видатний член ОУН Григорій Пришляк.
В 1937-1938 рр. польська поліція, щоб залякати українців, заарештувала багатьох розконспірованих. Але Польща не вічна, розлетілася і заарештовані, після підпільних курсів, опинилися під німецькою владою.
Дмитро Куп'як закінчив агрономічні курси в Дублянах і одночасно став провідником бойового відділу ОУН для курування кількох повітів Львівщини і саме місто Львів. Куп'як врешті пішов у глибоке підпілля ОУН, працював в СБ(служба безпеки), а працювати в умовах німецької окупації, нападів польської підпільної організації АК (армія крайова) і більшовицького терору було важко.
Куп'як після рейду учасників УПА на Захід опинився в Англії, де вже було багато емігрантів-українців.
Про це довідалося недремне око більшовицьких посіпак. Уряд СРСР двічі писав ноту Великобританії з вимогами видати воєнного злочинця Куп'яка.
Великобританія цього не зробила.
Куп'як багато працював і відкрив кав'ярню. Очевидно українці-емігранти стали туди ходити. Зацікавилися ним журналісти. Він запросив їх на розмову до себе, пригостив їх кавою і поставив їм запитання: "Що зробили б ви, якби до вашої хати вдерлися нападники, грабували, вбивали малих дітей, а дорослих зовсім невинних, арештували, катували і розстрілювали без суду?"
Журналісти відповіли, що боронили б свою родину. «От ви самі собі відповіли. І я так зробив, боронив своїх рідних.»
Це його реабілітувало в очах журналістів. Хоч іще були деякі зачіпки від комуністів, але це минуло.
Куп'як вже не першої молодості рішив одружитися. Його вибрана - Стефанія, дочка українських емігрантів, яка, хоч народилася на чужині, була вихована свідомою українкою.
Дмитро Куп'як написав книжку "Спомини нерозстріляного", де описав свою боротьбу за волю України. Мріяв допомогти своїй Батьківщині. Але життя, повне небезпек, спричинило передчасну смерть.
Його дружина була його гідною патріотка й дуже енергійна. Їздила в Україну до родини чоловіка. Привезла грудку землі з могили чоловіка і поклала на могилу його брата Михайла, що загинув у 1945 року після поранення в бою з енкаведистами. В такий спосіб вона назавжди зв'язала чоловіка з рідною землею.
Стефанія Куп'як зробила те, чого не встиг зробити їй чоловік: відкрила меморіальну таблицю для пошани розстріляних невинних в'язнів у Буський в'язниці, вручила грошові стипендії двом учням гімназії.
Ще за життя Дмитро Куп'як вислав багато примірників книжки "Спомини нерозстріляного" в районні бібліотеки та в гімназії. Учні просили Стефанію Куп'як допомогти створити музей імені їхнього славного краянина. Стефанія Куп'як, хоч канадійка за походженням, але справжня українка по духу та крові.
Хотілося б, щоб всі емігранти-українці, де б їх доля не закинула, завжди залишалися українцями і такими виховували своїх дітей.

Ольга Гладун "До 90-річчя з дня народження лідеба СБ (Служби безпеки) УПА Дмитра Куп'яка"
Портал ДУДА http://duda.orgКанадійка Стефанія Куп’як взяла участь у відкритті в Яблунівській школі Буського району меморіальної дошки на честь свого чоловіка Дмитра Куп’яка
Жовтень 20 2004 15:00

Канадійка Стефанія Куп’як взяла участь у відкритті в Яблунівській школі Буського району меморіальної дошки на честь свого чоловіка Дмитра Куп’яка, члена ОУН та УПА, – повідомив власний кореспондент Західної інформаційної корпорації у Буському районі.
На дошці зроблено напис: »У цій школі навчався Дмитро Куп’як – борець за волю України». Відповідно до рішення сесії Буської районної ради Яблунівській ЗОШ присвоєно ім’я Дмитра Куп’яка. Рішенню передували численні прохання педагогічного та учнівського колективів сільської школи.
А на будинку, де народився Д. Куп’як, уже давніше встановлено пам’ятний знак.
С. Куп’як постійно надає школі матеріальну допомогу. Цьогоріч її коштом було оновлено фасад школи.
Відтак, кращі вихованці Буської гімназії отримують стипендію ім. Д. Куп’яка. 2004-го року чергові грошові винагороди були вручені на святкуванні 10-річчя гімназії, яке відбулося на день Покрови (14 жовтня).

Довідка ЗІКу.

Дмитро Куп’як народився 6 листопада 1918 р. в с. Яблунівка Буського району. 16 лютого1939 р. був засуджений на три роки за патріотичну діяльність. Родину вивезли на Північ, де майже всі загинули. Під час німецької окупації перебуває у підпіллі ОУН. У 1944 р. організує бойову групу. Бере участь у бої з більшовиками, отримує два поранення. Після лікування за наказом ОУН виїжджає до Польщі, потім Чехословаччини, Німеччини, Канади. Стає відомим підприємцем, власником ресторану в Торонто. 1964 р. опубліковано повідомлення МЗС СРСР, що Д. Куп’як керував масовими розправами в селах Кам’янка-Бузького, Бродівського, Золочівського районів. СРСР вимагав видачі Куп’яка. Канадський уряд його не видає. Натомість Д. Куп’як розповідає у канадській пресі про боротьбу УПА. Потім Д. Куп’як кандидував до парламенту. Помер 13 червня 1995 р. після важкої хвороби.

ЗІК http://zik.com.ua/ua/print/2004/10/20/3850Обновлен 14 фев 2015. Создан 13 июн 2009  Комментарии       
Всего 1, последний 5 лет назад
adam 15 фев 2015 ответить
To największy ludóbojca w dziejach Ukrainy
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
ААААААААА