Місто, яке варто відвідати президентам

 

Місто, яке варто відвідати президентам

ЕСЕМісто, яке варто відвідати президентам


Цьому старовинному дерев’яному храму 305 років. В передмісті древнього Буська, званому Довга Сторона, його звели на мальовничому пагорбі ще у 1709, якраз у рік смерті видатного гетьмана Івана Мазепи. Церква святої Параскеви найбільше відома тим, що  3 червня  1863 року в сім’ї настоятеля храму, о. Омеляна Петрушевича народився той, кому чи не вперше судилося  бути титулованим званням президента  України.

Президент ЗУНР Євген Петрушевич, а під час війни він мав статус диктатора, був надзвичайно скромною людиною. Обов’язки, покладені на нього історичною необхідністю, сприймав належно, як істинний християнин.  Коли в часи незалежності України дослідники звернулися до його постаті, то з подивом виявили обмаль інформації про цього австрійського адвоката. Він майже не залишив після себе спогадів, мемуарів, документів.  Зокрема, у  мережі досі можна знайти лише одну його фотографію.

Розмістивши на краєзнавчому сайті «Архітектурні пам’ятки Надбужжя»  (http://busk.io.ua/ )  лазерне сканування церкви святої Параскеви  (http://busk.io.ua/vcc7aeeb01ad8490434e7db6f928ae92f ),  ми понад усе сподівались звернути увагу на необхідність реставрації святині (  http://byskeradio.blogspot.com/2014_05_01_archive.html  ) . Однак, можливо, що у час складних випробувань, які випали на долю нашої держави, комусь з кандидатів на пост Президента України  заманеться відвідати цей історичний храм, наодинці порозважати у ньому.

Поруч з церквою  зберігся невеличкий будинок, у якому в 1920 році зупинявся С.М.Будьонний під час легендарного наступу  Першої Кінної  Армії на Польщу. Він, мабуть, зацікавить прокомуністично налаштованих кандидатів у Президенти.

Місцевість Німецький Бік на півдні міста завдячує своїй назві німецьким колоністам, які мешкали тут у XVIII столітті. Більше того: ґрунтовну історію «Галицької Венеції» уклав в XXIX столітті Антоніо Шнайдер, який і порівняв Буськ з перлиною Італії. Тому вона може бути предметом уваги німецького чи італійського президентів.

У центрі міста розташований палац польського поміщика і австрійського діяча Казимира Бадені. Над архітектурною оздобою палацу і вулиць містечка працювали польські і австрійські зодчі.

 А у найменуванні вулиці Папірня відображена  історична папірня, яка існувала у Буську в XVI-XV III століттях.

Саме на буському папері московським першодрукарем Іваном Федоровим  надруковані «Острозька Біблія» і «Апостол». Як відомо, «Острозьку Біблію» російський цар Іван Грозний подарував англійській Королеві. Тому цікавитись берегами Західного Бугу можуть і спадкоємець російського престолу президент Володимир Путін, і Королева Англії Єлизавета II.  Дивуюсь: « Як це Віктор Янукович, у колекції якого знайшли «Апостол», не побував у Буську в час своєї президентської  каденції?»

Упродовж майже тисячолітньої історії на гостинній буській землі під гербом  птаха лелеки знаходили собі місце представники різних народів, рас і етносів. Вони мирно співіснували,славили Бога, вирощували хліб, займались ремеслом, торгували, розвивали мистецтво, виховували дітей. Тут вони народжувались, в численних могилах його цвинтарів знайшли вічний притулок. І лише раптові навали ординців різного ґатунку переривали цю ідилію, залишаючи кровоточиві рани в душі населення, обеліски на пагорбах, монументи на вулицях, меморіальні дошки на будинках.

Так і стоїть на берегах Західного Бугу, який несе свої води в Балтійське море, древній Буськ в мереживі парків, скверів і садів, чекаючи в гості президентів і простих людей з усього світу.

Богдан Литвин, керівник Інтернет-центру Буської бібліотеки

https://sites.google.com/site/buskbooks/Обновлен 07 мар 2016. Создан 17 мая 2014  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
ААААААААА