Марія Смолінська -бібліотекар, краєзнавець

 
 

Марія Смолінська -бібліотекар, краєзнавець

Біографічний нарисМарія Смолінська
(*18.08.1955)


У селі Ракобовти Буського району Марію Іванівну Смолінську добре знають як дорослі, так і діти. Бо вже майже двадцять п’ять років поспіль вона очолює сільську бібліотеку. До неї звертаються всі, кому вкрай необхідно віднайти ту чи іншу інформацію, хто просто закоханий в літературу, хто часом потребує поради мудрої освіченої людини.
Бібліотекар дійсно знає дуже багато, а про своє рідне село може розповідати годинами. Ще на зорі своєї професійної діяльності загорілась бажанням детальніше вивчити історію села. Почала збирати спогади старожилів, від яких записала п’ять легенд про походження назви села. У вільний час опрацьовувала матеріали з фондів Львівської наукової бібліотеки ім.. В. Стефаника та архівів м. Львова. Слово до слова, думка до думки – так поволі почали заповнюватись білі плями історії села.
Пізнати народ, а в народі себе - саме таким кредом керувалась у своїй праці Марія Смолінська.
Понад два роки тривав збір краєзнавчих матеріалів. На початку 1993 року бібліотекар оформила альбом «Історія села Ракобовти». В тому ж році М. Смолінська готує цікавий матеріал до 125 річчя товариства «Просвіта». Від старожилів дізнається, що у Ракобовтах товариство було засноване у червні 1898 року і проіснувало до 1939 року. Згодом Марія Іванівна пише «Історію школи», де розміщує матеріали про відомих вихідців з села – науковців, діячів культури і мистецтва.
Нещодавно накладом у 150 примірників М.Смолінська видає «Історію товариства «Просвіта» села Ракобовти». Завершує роботу над «Історією церкви села Ракобовти».
Багато уваги бібліотекар приділяє відродженню звичаїв та обрядів рідного села. При бібліотеці працює клуб за інтересами «Фольклорний переспів». Саме члени клубу підготували і представили для односельців обряд сільського весілля.
Марія Іваніванівна своїм досвідом роботи часто ділиться на шпальтах районної періодики. Ініціативи та творчі починання бібліотекаря завжди знаходять підтримку зі сторони вчительського колективу, церковної громади, представників владних структур. Без її участі не обходиться жодне загальносільське свято, а особливо урочистості, пов’язані з іменем стигматика Степана Навроцького, могила якого знаходиться в Ракобовтах. Нещодавно цій духовній постаті Марія Смолінська присвятила свою поему «Провісник незалежності», а зараз працює над книгою, в основу якої лягли місцеві матеріали про стигматика.
Завідуюча бібліотекою неодноразово була переможцем районних конкурсів «Кращий за професією», брала участь в обласному конкурсі «Бібліотечні зірки», також була відзначена у номінації «Бібліотекар року». У 1989 році за здобуте друге місце в обласному конкурсі «Кращий за професією» була нагороджена оздоровчою путівкою в Алушту. За творчі здобутки нагороджена багатьма грамотами та подяками Львівського обласного управління культури, районного відділу культури, а у 2004 році відзначена Почесною грамотою Міністерства культури України.
Марія Іванівна працює так, аби плодами її праці скористались як сьогоднішні, так і прийдешні покоління.


Создан 11 авг 2009  Комментарии       
Всего 1, последний 9 лет назад
Svetlana0206l 30 дек 2010 ответить
Маша! Це Світлана Тарканій-Закрпаття,Напиши!Давно тебе шукаю!
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
ААААААААА