Василь Лиско - священик, діяч "Просвіти"

 
 

Василь Лиско - священик, діяч "Просвіти"

Біографічний нарисВасиль Лиско

Отець Василь Лиско народився в 1870 році в місті Кам’янка-Струмилова в сім’ї заможних землевласників. Після закінчення теологічного факультету Львівського університету оженився із Стефанією Дорош, дочкою пароха з Ракобовтів о. Івана Дороша і Ігнатії з роду Сарницьких.
Після висвячення о. Василь Лиско працював у Буську, одночасно завідуючи Буською філією Товариства „Просвіта”. Пізніше переїхав до Львова, де працював катехитом публічних шкіл. У сім’ї о. Василя Лиска виховувалось 5 дітей: Зеновій, Ольга, Костянтин, Марія та Ярослава.
У 1914 році, після початку Першої світової війни, родина Лиска переїхала до Відня. Найстарший син Зеновій залишився в Ракобовтах із старшими вже о. І.Дорошем з дружиною. В 1917-1918 рр. Зеновій вступив до лав Січових Стрільців.
Родина о. Василя Лиска у 1920 році повернулася до Львова. Молодший син Костянтин вступив у Галицьку Армію. Опісля він працював головним бухгалтером центросоюзу в м. Львів. Був диригентом сільського хору читальні „Просвіта”, допомагав братові Зеновію у створенні та виконанні його творів.
Коли закінчилася війна, жителі села Ракобовти просили, щоб о. Василь Лиско переїхав із Львова до Ракобовт, бо о. І.Дорош був вже дуже старий. Відтоді аж до смерті о. Василь Лиско був парохом в с.Ракобовти. Похований на цвинтарі в с. Ракобовти.

Марія Смолінська "Історія Товариства "Просвіта" села Ракобовти" "Воля народу" (Буськ) 2009

 

О. Василь Лиско. 


            
Отець Василь Лиско народився у 1870 році в місті Кам’янка-Струмилова в сім ї заможного землевласника. Мати о. Василя Лиска походила з роду Робанів. У нього були брат і сестра. У 1887 році Василь Лиско вступив на теологічний факультет Львівського університету. Після закінчення університету у листопаді 1894 року одружився із Стефанією Дорош, дочкою пароха с. Ракобовти Івана Дороша.

З 13 квітня по 31 липня 1895 року Василь Лиско був парохом в селі Дідилів. З 1 січня 1896 року по 1900 рік - працював в місті Буську. Він очолював місцеве товариство «Просвіта».За його керівництва особливо активізувалась робота товариства. В цей час до управи товариства входили: Семен Чучман (заступник), Павло Карашкевич (секретар), Тимофій Ваньо (скарбник), Іван Ваньо (бібліотекар). В 1898 році «Просвіта» нараховувала 123 члени. Характерно, що більше половини членства становила молодь. В його складі було 42 юнаки і 29 дівчат. Члени читальні, котрі мали самостійні прибутки, сплачували 50 крейцарів внесків, а ті, які не мали прибутків, - наполовину менше.

При товаристві діяв хор, який організував Олександр Яворський. Пізніше ним керував Петро  Подолюк. Бібліотека мала вже майже 350 книжок. Були в ній періодичні видання, такі, як часопис «Свобода», «Сільський господар» та газета «Діло». Ці видання для читальні передплачував канонік Омелян Петрушевич.

Просвітяни організовували свою позичкову касу. Від збору з концертів, вистав і членських внесків та пожертв читальня нагромадила частину коштів для придбання власного будинку. І в 1900 році у місцевого єврея було куплено хату поблизу торговиці коло церкви св.. Миколая. 1 листопада того ж року відбулося урочисте посвячення власного будинку читальні.

Це був період найбільшого її піднесення. Товариство «Просвіта» набуло великої популярності і стало осередком громадського життя всіх українців Буська і близьких сіл.

В 1900 році в товаристві нараховувалось вже 298 членів. Бібліотечний фонд зріс до 400 книжок. Читальня розгорнула велику просвітницьку роботу. Пожвавилась діяльність хорового і драматичного гуртків. Організовувались народні вечорниці, прищеплювалась любов до рідної мови. Читальня стала важливим осередком національно-патріотичного виховання українців. Просвітяни називали о. Василя Лиска душею товариства.

8 вересня 1901 року помер парох м. Буська о. Омелян Петрушевич, який був сватом о. Івана Дороша з Ракобовтів. На його місце на парохію в Буську мав іти зять о. І. Дороша о. Василь Лиско. Але ракобовтівський війт Матвій Зелінський, який не любив свого  народу, написав листа правителю Буська п. Казиміру Бадені про те, що о. Василь Лиско великий патріот Укаїни і він може бути для панів дуже небезпечний, а отже щоби пан граф не дав дозволу о. Василю Лиску на парохію в Буську.

 

У 1903 році о.Василь Лиско, маючи вже десять роківі священної служби, свідоцтво катехита, похвалу духовної власті із Консистора за свою духовну роботу, місії, працю в товаристві «Просвіта» і подяку від парафіян, не міг дістати жодної посади. Тоді він звернувся до Митрополита А.Шептицького щоб дати йому якусь посаду. Митрополит пообіцяв дати співпрацю при архікатедральній церкві св. Юра у Львові. Але через деякі обставини о. Василь Лиско цієї посади не дістав. У цьому ж році він переїхав до Львова, де до 1914 року працював катехитом публічних шкіл.

У 1914 році після вибуху Першої світової війни о. Василь Лиско із сім’єю виїхав до Відня.                                                                                                              

У 1917 році родина В. Лиска повернулася з Відня у Львів.  

На початку 1918 року парафіяни с. Ракобовти просили, щоб о. Василь переїхав зі Львова до Ракобовтів, бо о. Іван Дорош був вже дуже старий.  О.Василь Лиско дав згоду, і з 19 лютого 1918 року став парахом с. Ракобовти.

Помер 05.10. 1940 року. Похований в с. Ракобовти.

В о. В.Лиска було 5 дітей: Зиновій, Ольга, Костянтин, Марія та Ярослава.

Старший син - Зиновій Лиско - композитор-етнограф, збирач української народної творчості. У 40-х роках виїхав у США, там він захистив кандидатську дисертацію, а згодом став доктором мистецтвознавчих наук. Помер у США.

Молодший син Костянтин працював головним бухгалтером центросоюзу в м. Львові. Був диригентом сільського хору читальні «Просвіта», допомагав братові у створенні та виконанні його творів.

Зять о. В. Лиска Микола Струтинський багато допомагав у роботі товариства «Просвіта». Він працював адвокатом в м. Буську. З грудня 1934р. очолював Буську філію «Просвіта».

Матеріали підготувала Оксана Стецик, директор Буської центральної районної бібліотекиОбновлен 17 ноя 2015. Создан 14 авг 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
ААААААААА